Pytania i odpowiedzi >5. Korzystanie z Hyde Park (shoutbox)
1. Jak z tego korzystać?2. Czy można zmienić treść wpisu?3. Jak zobaczyć starsze wpisy?4. Jak dodać klikalny link
1. Jak z tego korzystać?
Musisz być zalogowany.

Po prostu wpisujesz krótkie wiadomości (jest ograniczenie ilości słów, ale można wpisać całkiem sporo)

Jeśli chcesz wysłać wpisaną treść - kliknij "Wyślij"
Treść pojawi się pod okienkiem wpisów.

Do góry
2. Czy można zmienić treść wpisu?
Można. Trzeba użyć funkcji "Edytuj" pod Twoim wpisem w Hedyparku. Można tez usunąć swój wpis funkcją "Usuń" . W obu przypadkach oczywiście trzeba być zalogowanym.
Do góry
3. Jak zobaczyć starsze wpisy?
Na stronie głównej wyświetlanych jest 5 ostatnich wpisów. Poniżej nich znajduje się odnośnik do archiwum wpisów. Tam można obejrzeć starsze wpisy. W Archiwum przechowywane są one przez trzy miesiące. Potem są usuwane aby niepotrzebnie nie powiększać bazy danych na serwerze.
Do góry
4. Jak dodać klikalny link
Shoutbox (nazwany u nas "Hydepark") - czyli okienko krótkich wiadomości tekstowych: pozdrowień, komunikatów, wskazań ciekawych miejsc - ma pod swoim oknem tekstowym kilka ikonek. Jedna z nich - symbol kuli ziemskiej - służy do umieszczenia w tekście odsyłacza, czyli "klikalnego" linka do miejsca w sieci, które chcemy wskazać innym.

Klikalny link tworzymy w ten sposób:

1. Kopiujemy potrzebny link np. z paska adresowego przeglądarki
2. Klikamy w ikonkę, o której mowa wyżej pod oknem tekstowym Hydeparku
3. Między wpisane automatycznie znaczniki [url][/url] wklejamy skopiowany link.
4. Powinno to wyglądać tak:
[url]http://www.zegluga-rzeczna.pl[/url]
5. Klikamy "Wyślij" i w naszym wpisie pod oknem Hydeparku powinien pokazać się czynny link (natychmiast - nie "po jakimś czasie")
6. Jeśli link nie stał się "klikalny - popełniliśmy jakiś błąd. Funkcją "Edytuj" możemy wnieść poprawki.

Gotowy link w okienku ma mieć inny kolor niż tekst pozostały i może wyglądać inaczej, gdyż system "skraca" jego widok, zastępując część wpisanych znaków wielokropkiem.

Jest też inny sposób (nieco bardziej skomplikowany), aby klikalnymi uczynić jakieś słowa, które mają w sobie "zaszyty" link. Robimy to tak:

1. Kopiujemy potrzebny link jak wyżej
2. Klikamy w ikonkę "kula"
3. Między powstałe znaczniki [url][/url] wpisujemy słowo lub słowa, które mają być "klikalne" i kierować tam gdzie wskazuje "zaszyty w nie" link.
4. Modyfikujemy pierwszy znacznik [url] w ten sposób, że dopisujemy po frazie url znak równości a za nim skopiowany link jak na przykładzie niżej:
[url=http://wwwzegluga-rzeczna.pl]
5. Cały link z klikalnym słowem musi więc wyglądać tak:
[url=http://www.zegluga-rzeczna.pl]Klikalne słowo[/url]

Należy koniecznie zwracać uwagę na to aby nie zgubić (nie skasować) żadnego znaku - np. żadnego z nawiasów kwadratowych, nie dodawać innych znaków, a już kategorycznie nie stawiać żadnych spacji wewnątrz nawiasów oraz całego szeregu znaków tworzących link!

Powyższy opis dotyczy wyłącznie Hydeparku (Shoutbox'a) i nie należy go stosować w newsach i artykułach. Tam obowiązują inne zasady dodawania klikalnych linków w tekście.

Należy pamiętać, że Hydepark ma limit znaków i może się zdarzyć, że bardzo długi link po prostu się nie zmieści w tym limicie. Należy wówczas ograniczyć tekst jaki wpisaliśmy poza tym linkiem, lub w ogóle zrezygnować z opisu zamieszczając sam link. Opis można dodać w kolejnej wiadomości lub na odwrót: najpierw opis - potem link.

Do góry