Wyzwanie, heroizm czy... pomnik?
Minęło już ponad półtora roku od podpisania pierwszego kontraktu w ramach „Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego - Przebudowa systemu ochrony przeciwpowodziowej m. Wrocławia”.
Minęło już ponad półtora roku od podpisania pierwszego kontraktu w ramach „Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego - Przebudowa systemu ochrony przeciwpowodziowej m. Wrocławia”. Jak powiedział ówczesny dyrektor wrocławskiego RZGW Witold Sumisławski:
„Umowy na wykonanie powyższych zadań zostaną zawarte w maju i październiku 2012 r., natomiast planowane zakończenie prac przewidywane jest na okres od maja do października 2014 r.” Mocne to były wtedy słowa, niestety już dziś mocno zdewaluowane, a jak wygląda stan zaawansowania prac na przełomie lutego – czyli po poślizgach niespełna rok do planowanego zakończenia chcę w wielkim skrócie pokazać.
A było to tak:
1.07.2012 wrocławski RZGW podpisał umowę z konsorcjum firm Energopol-Szczecin i JSC Azerkorp. Prace miały być prowadzone przez dwa najbliższe lata i obejmować dwa pierwsze zadania modernizacji WWW - modernizację i udrożnienie Kanału Powodziowego wraz z międzywalem na odcinku od dolnego stanowiska jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry oraz udrożnienie Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich. W ramach zakontraktowanych zadań udrożniony zostanie Kanał Powodziowy wraz z mostem Chrobrego i mostami Jagiellońskimi oraz wyremontowany zostanie wał rozdzielczy pomiędzy Kanałem Powodziowym i Kanałem Nawigacyjnym. Prace obejmą również zwiększenie przepustowości koryta Starej Odry, mostu drogowego Warszawskiego, mostu kolejowego Warszawskiego, mostu Trzebnickiego, mostu Osobowickiego, mostu kolejowego Poznańskiego. Rozbudowany o jeszcze jedno przęsło zostanie jaz na Różance oraz modernizację korpusu wału rozdzielczego pomiędzy Starą Odrą, a kanałem Miejskim.
19.09.2012 RZGW we Wrocławiu podpisał kolejny kontrakt w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego - przebudowa jazu stałego „Wrocław I” na jaz klapowy oraz wykonanie robót hydrotechnicznych powyżej i poniżej jazu co spowoduje zwiększenie hydraulicznej przepustowości koryta rzeki Odry Południowej Śródmiejskiej o ok. 80 proc.
Umowa zostanie podpisana pomiędzy RZGW we Wrocławiu a konsorcjum firm Hydrobudowa Gdańsk i Zakládání staveb.
26.10.2012 podpisany został kontrakt z firmą Sinohydro Corporation Limited, wybraną w wyniku rozstrzygnięcia międzynarodowego przetargu konkurencyjnego prowadzonego zgodnie z procedurami Banku Światowego. Podpisany kontrakt obejmuje realizację prac budowlanych w zakresie pogłębiania i poszerzania kanałów Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz przystosowania stopnia Rędzin do przepuszczania wód powodziowych.
Przeprowadzona ma być modernizacja Bramy Powodziowej i Śluzy Miejskiej. Ponadto udrożnione ma zostać koryto Odry (wraz z budową nowych ubezpieczeń brzegowych) i zlikwidowane przewężenia koryta Odry poprzez przełożenie fragmentu obwałowania prawobrzeżnego. Śluzy Rędzińskich mają zostać dostosowane do przepuszczania wód powodziowych z rozbudową o nowe głowy górne z zamknięciami segmentowymi. Wykonawca ma także wybudować nową przepławkę przy jazie Rędzin umożliwiającą migrację ryb dwuśrodowiskowych. Wykonawca będzie miał dwa lata (dokładnie 784 dni) na zrealizowanie wszystkich zadań.
Niezależnie w ramach Modernizacji i udrożnienia Kanału Powodziowego i Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich firma Himmel i Papesch Opole prowadzi remont komory śluzy Różanka a zakres prac obejmuje odmulenie dna oraz uzupełnienie zniszczonych ubezpieczeń skarp kanału górnego i dolnego śluzy Różanka. Na samej śluzie zostanie wykonana wymiana gruntu za prawą ścianą komory śluzy, wyremontowane zostaną prawa i lewa ściana komory oraz płyta denna, ponadto zostanie wykonany drenaż za skrzydełkiem na głowie dolnej śluzy z prawej strony. Wymienione prace maja na celu zapewnienie bezpiecznej eksploatacji śluzy i możliwość przepuszczania przez śluzę wielkich wód.
Również warte są wzmianki inwestycje na jazach Opatowice i Janowice. Przypomnę że chodzi o ich modernizacje, czyli przebudowę sterowni, instalacji elektrycznej oraz zamknięcia jazu z sektorowego na klapowy oraz rzecz jasna budowę przepławek dla ryb. Wykonawca prac na jazie Opatowice jest firma Navimor Invest z Gdańska która ma zakończyć całą przebudowę do 2015 roku.
Wykonawcą prac na jazie Janowice jest firma Skanska i jak twierdzi rzeczni prasowy RZGW zakończenie całości projektu, czyli przebudowy obu jazów - Janowice i Opatowice - planowane jest na koniec 2014 roku, jednak, jak zapewnia rzecznik istnieje szansa, że prace w Janowicach uda się sfinalizować znacznie szybciej.
Pożyjemy, zobaczymy.
Jedynym czarnym punktem pozbawionym terminu „wielkiego widowiska” jest ceglana śluza Rędzin. Niestety, do publicznej wiadomości z realizacji przebudowy śluzy docierają tylko relacje na stronie RZGW z „gospodarskich wizyt” władz tejże instytucji , jak można się domyślić mocno wygłaskane. Jedyna fotorelacja znajduje się na oficjalnej stronie Pełnomocnika Rządu do Spraw Programu dla Odry – 2006 www.programodra.pl i z braku możliwości udokumentowania przebiegu remontu, czy też modernizacji starej komory śluzy Rędzin przez zwykłego obywatela i użytkownika rzeki na pocieszenie zamieszczam kilka fotek tego stopnia wodnego z roku 1930.
Kontrakt na modernizację bulwarów Odry Śródmiejskiej wygrało konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Pol-Aqua” S.A. , Dragos S.A. co tez zostało stosownie 04.09.2012 r. podane do publicznej wiadomości. Do przetargu wystartowały cztery firmy. Najdroższa oferowała wykonanie projektu za 118541218,55 zł, najtańsza 54448,15 zł i ta też wygrała przetarg. W tym przypadku chodzi o kapitalny remont murów oporowych nabrzeży Odry znajdujących się w centrum Wrocławia. Umocnienia, z których najmłodsze mają 100 lat, są w opłakanym stanie, brak konserwacji i bieżących napraw przez ostatnie kilkadziesiąt lat doprowadził do tego, że nabrzeża ulegały systematycznemu niszczeniu przez siły natury. Inwestycja obejmie remont i modernizacje murów oporowych ciągnących się na odcinku 3 km od mostów Mieszczańskich i mostów Dmowskiego do mostu Pokoju.
Jak ćwierkają zrozpaczone bulwarowe wróble rewolucyjnym sposobem na zbliżenie spacerujących po granitowych bulwarach ( taki model zakładają projektanci nowych traktów spacerowych )będzie osadzanie w niektórych murach oporowych rurek drenarskich, które umożliwią powstanie kolonii lęgowych jaskółek brzegówek. Takie rurki i ich lokatorzy są bardzo dobrze znani we wrocławskim Porcie Miejskim i przypuszczam, że i tu zasiedlą się zamiast jaskółek.Obym się mylił.
W ramach podpisanej 1 sierpnia 2012 roku umowy na wykonanie prac budowlanych związanych z Wrocławskim Węzłem Wodnym, modernizacją i udrożnieniem Kanału Powodziowego oraz części koryta Starej Odry pomiędzy RZGW a konsorcjum firm, którego liderem jest Energopol Szczecin S.A. zostanie rozbudowany o jeszcze jedno przęsło jaz Rózanka, zbudowana przepławka dla ryb oraz wymiana trzech starych segmentów na system klapowy.
Udostępnij:
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.